В канун Великой среды епископ Алексий совершил уставное богослужение

Вечером 27 апреля 2021 года / 14 апреля по Церковному календарю, в канун Среды Страстной седмицы, епископ Саянский и Нижнеудинский Алексий совершил уставное богослужение в кафедральном Благовещенском храме в городе Саянске. На великом повечерии Владыка читал канон Триоди, на утрене — святое Евангелие. Архипастырю сослужили клирики кафедрального храма.

Тропарь, глас 8:

Се, Жени́х гряде́т в полу́нощи,/ и Бла́же́н раб, его́же обря́щет бдя́ща,/ недосто́ин же па́ки, его́же обря́щет уныва́юща./ Блюди у́бо, Душе́ моя́,/ не сном отяготи́ся,/ да не сме́рти предана́ бу́деши,/ и Ца́рствия вне затвори́шися,/ но воспряни́ зову́щи: // Свят, Свят, Свят еси́, Бо́же, Богоро́дицею поми́луй нас.

Кондак, глас 4:

Па́че блудни́цы, Бла́же, беззако́нновав,/ слез ту́чи ника́коже тебе́ принесо́х,/ но молча́нием моля́ся, припа́даю Ти,/ любо́вию облобыза́я пречи́стеи Твои́ но́зе,/ я́ко да оставле́ние мне, я́ко Влады́ка, пода́си долго́в,/ зову́щу Ти, Спа́се: // от скве́рных дел мои́х изба́ви мя.

Ексапостиларий:

Черто́г Твой ви́жду, Спа́се мой, украше́нный, и оде́жды не и́мам, да вни́ду вонь: просвети́ одея́ние ду́ши моея́, Светода́вче, и спаси́ мя.