В канун Великого понедельника Страстной седмицы епископ Алексий совершил уставное богослужение

Вечером 25 апреля 2021 года / 12 апреля по Церковному календарю, в канун Великого понедельника Страстной седмицы, епископ Саянский и Нижнеудинский Алексий совершил уставное великопостное богослужение в кафедральном Благовещенском храме в городе Саянске. Владыке сослужил иерей Иоанн Гернеший.

Тропарь, глас 8:

Се, Жени́х гряде́т в полу́нощи,/ и Бла́же́н раб, его́же обря́щет бдя́ща,/ недосто́ин же па́ки, его́же обря́щет уныва́юща./ Блюди у́бо, Душе́ моя́,/ не сном отяготи́ся,/ да не сме́рти предана́ бу́деши,/ и Ца́рствия вне затвори́шися,/ но воспряни́ зову́щи: // Свят, Свят, Свят еси́, Бо́же, Богоро́дицею поми́луй нас.

Кондак, глас 8:

Иа́ков рыда́ше Ио́сифова лише́ния,/ и до́блий седя́ше на колесни́це, я́ко царь почита́ем:/ египтя́ныни бо тогда́ сласте́м не порабо́тав,/ воспрославля́шеся от Ве́дущаго челове́ческая сердца́ // и Посыла́ющаго вене́ц нетле́нный.

Ексапостиларий:

Черто́г Твой ви́жду, Спа́се мой, украше́нный, и оде́жды не и́мам, да вни́ду вонь: просвети́ одея́ние ду́ши моея́, Светода́вче, и спаси́ мя.