19.08.2021
Новости благочиний и приходов

Празднуем Преображение Господне

19 августа 2021 года / 6 августа по Церковному календарю в храмах Саянской епархии торжественным богослужением отметили праздник Преображения Господа Бога и Спаса нашего Иисуса Христа. Совершение Божественной литургии в кафедральном храме возглавил секретарь Епархиального управления иерей Владимир Данилко.

Согласно церковному уставу после праздничного богослужения в храмах состоялось освящение плодов нового урожая, часть которого, по благочестивой традиции, жертвуется храму и неимущим братьям и сестрам по вере.

Тропарь, глас 7
Преобрази́лся еси́ на горе́, Христе́ Бо́же,/ показа́вый ученико́м Твои́м сла́ву Твою́, я́коже можа́ху,/ да возсия́ет и на́м, гре́шным, Све́т Тво́й присносу́щный// моли́твами Богоро́дицы, Светода́вче, сла́ва Тебе́.

Кондак, глас тот же
На горе́ преобрази́лся еси́,/ и я́коже вмеща́ху ученицы́ Твои́, сла́ву Твою́, Христе́ Бо́же, ви́деша,/ да егда́ Тя́ у́зрят распина́ема,/ страда́ние у́бо уразуме́ют во́льное,/ ми́рови же пропове́дят,// я́ко Ты́ еси́ вои́стинну О́тчее сия́ние.

Величание
Велича́ем Тя́,/ Живода́вче Христе́,/ и почита́ем пречи́стыя пло́ти Твоея́// пресла́вное преображе́ние.

С 7 по 12 августа по Церковному календарю – попразднство Преображения Господня.

Отдание праздника Преображения Господня – 13 августа по Церковному календарю (26 августа по н.ст.).