В канун праздника Покрова Пресвятой Богородицы епископ Алексий совершил всенощное бдение

13 октября 2020

Вечером 13 октября 2020 года / 30 сентября по Церковному календарю, в канун праздника Покрова Пресвятой Владычицы нашей Богородицы и Приснодевы Марии, епископ Саянский и Нижнеудинский Алексий совершил всенощное бдение в кафедральном Благовещенском храме  в городе Саянске.

Владыке сослужил иерей Иоанн Гернеший.

На утрени был прочитан Акафист Покрову Пресвятой Богородице.

После чтения Евангелия епископ Алексий совершил помазание верующих благословенным елеем.

Pokrow 020_2Тропарь Покрова Пресвятой Богородицы, глас 4:

Днесь, благовернии людие, светло празднуем,/ осеняеми Твоим, Богомати, пришествием,/ и к Твоему взирающе пречистому образу, умильно глаголем:/ покрый нас честным Твоим Покровом/ и избави нас от всякаго зла,/ молящи Сына Твоего, Христа Бога нашего,// спасти души наша.

Кондак Покрова Пресвятой Богородицы, глас 3:

Дева днесь предстоит в церкви/ и с лики святых невидимо за ны молится Богу,/ Ангели со архиереи покланяются,/ апостоли же со пророки ликовствуют:// нас бо ради молит Богородица Превечнаго Бога.

Величание:

Величаем Тя,/ Пресвятая Дево,/ и чтим Покров Твой святый:/ Тя бо виде святый Андрей на воздусе,// за ны Христу молящуюся.